leplezizlepleziz
Sarıyer
Asahi

Asahi

Asahi Hakkında

Asahi ya da tam ismiyle Asahi Breweries, 1889 yılında Japonya’nın başkenti Tokyo’da kurulan bir bira markası. Asahi Group Holdings isimli içecek şirketinin bünyesi altında faaliyet gösteriyor. 2019 yılında 2,1 trilyon Japon yeni gelire ulaşan şirket, pastadan %17,2’lik dilimi de alkolsüz içeceklere ayırmış durumda. Japonya’da bira sektöründe %37 oranında pazar payına sahip ve bu sayede ülkenin dört büyük bira üreticisi içinde lider konuma yerleşiyor. 

Asahi Breweries aslında 1889 yılında bu isimle kurulmuş olsa da dört yıl sonra ismi Osaka Breweries olarak değiştirilmiş. 1906 yılında ise Nippon ve Sapporo isimli şirketlerle birleşerek Dai-Nippon Breweries’i oluşturmuş. II. Dünya Savaşı’nın ardından yürürlüğe giren yasa uyarınca bu grup dağılmış ve 2011 yılında yeniden Asahi ismine dönülmüş. 2016 yılından beri şirket çatısı altında, dünyanın en büyük alkol devi şirketlerinden biri olan Anheuser-Busch InBev’den satın alınmış olan Golsch ve Peroni markaları da yer alıyor. 

Asahi markasıyla üretilen birçok farklı bira seçeneği mevcut. Asahi Draft, Asahi Gold, Asahi Scout, Asahi Black ve Asahi Prime Time bunlardan yalnızca birkaçı. İsimlerden de anlaşılabileceği üzere, marka hem stout hem de pilsner ve lager biralara imza atıyor. Ancak Asahi’nin açık ara en ünlü birası, Asahi Super Dry. 1987 yılında piyasaya sürülen bu bira, zaten Japon biraları içinde de en popüler olanı. Küresel arenada da yıllardır tanınan Asahi Super Dry, yaklaşık sekiz yıllık bir çalışmanın ürünü. Avrupa pilsner biralarının Japon damak zevkine uyarlanmış versiyonu üzerine çalışılan bu sekiz yıl sonucunda, ortaya %5 oranında alkol içeren ve yumuşak içimli Asahi Super Dry çıkmış. Japon lager standartlarının modern tatlarla birleştirilebileceğini kanıtlayan ürün, günümüzde Tokyo’dan Toronto’ya kadar oldukça geniş bir coğrafyada yaygın şekilde tüketiliyor.

0

(0)