leplezizlepleziz
Sarıyer
Heineken

Heineken

Heineken Hakkında

Avrupa’nın birinci, dünyanın ise ikinci en çok satan bira markası olan Heineken, 1864 yılında Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da kurulmuş. Bu dev markanın ve şirketin kurucusu olan Gerard Adriaan Heineken, markaya da kendi soyadını vermeyi tercih etmiş. 2014 yılı itibarıyla Heineken’in dünya çapında 85 bini aşkın çalışanı ve 2,9 milyar euroyu aşkın net geliri var. Heineken imzalı biralar dünyada toplamda 190 ülkede satılıyor. Bu ülkelerden biri de Türkiye. 

Heineken markasının doğuşuna tanıklık eden fabrika, 1991 yılından beri turistik amaçla ziyaretçilerini ağırlıyor. 1991 yılında Heineken Tadım ve Bilgi Merkezi ismiyle turlara ev sahipliği yapmaya başlayan yapı, gördüğü yoğun ilgi sonucunda 2001 yılında Heineken Experience ismini almış. Günümüzde hâlen Amsterdam’ı ziyaret eden yerli ve yabancı turistler bu merkezi gezerek biranın üretim aşamaları, çeşitleri ve lezzetleri hakkında detaylı bilgi alıp tadım yapabiliyor. 

Ülkemizde Heineken’in doğrudan markayla aynı ismi taşıyan birasına kolaylıkla ulaşılabiliyor. Heineken imzalı Heineken 3, Heineken 0.0 ve Heineken Extra Cold gibi farklı biralar da mevcut. 0.0 isimli bira alkol içermiyor. 2013 ve 2014 yıllarında peş peşe dünyanın en iyi light birası seçilen Heineken 3 ise düşük kalorili ve karbonhidrat içerikli bir bira tercih etmek isteyenlere hitap ediyor. Heineke Extra Cold ise sıfır derecede soğutulan bir seçenek. Heineken, %5 oranında alkol içeriyor. 

Heineken aslında yine aşina olduğumuz birçok farklı markanın da sahibi. Amster, Birra Morretti, 33 Export, Gosser ve Newcastle Brown Ale gibi bira markaları da Heineken çatısı altında yer alıyor. Heineken şirketinin ev sahipliği yaptığı yerel, bölgesel ve uluslararası şirketlerin sayısı 170’i bulmuş durumda.

Heineken, pilsner isimli türe ait biralar üretiliyor. Dünya genelinde üretilen biraların üçte ikisinden fazlası da zaten bu türde. Açık renkli, yumuşak içimli ve şerbetçiotundan gelen aromatik bir tada sahip olan pilsner biralar; bu ismi Çekya’daki Plzen şehrinden alıyor. Eğer arpadan üretilen beyaz biraları seviyorsanız Heineken sizin de favorileriniz arasına girebilir.

9,5

(1)