leplezizlepleziz
Sarıyer
Stella Artois

Stella Artois

Stella Artois Hakkında

Dünyanın en ünlü bira markaları arasında gösterilen Stella Artois, tarihçesi 1926 yılına dek uzanan bir Belçika markası. Stella Artois biraları Belçika’nın Leuven şehrinde üretiliyor ve bugün ismini bildiğimiz birçok ünlü bira markası gibi, Stella Artois de içki devi AB InBev şirketinin çatısı altında. Yazılı kaynaklara göre, Belçika’nın Leuven şehrinde bira üretimi 1366 yılında ve Den Hoorn isimli birahanede başlamış. Belçika’nın zaten bira üretimi konusunda epey köklü bir tecrübeye sahip olduğunu biliyoruz. 1708 yılında Sebastianus Artois’nın devraldığı bu birahane, yaklaşık on yıl içinde kendisinin soyadıyla anılmaya başlamış. Zaten Stella Artois isminin seçilmesi de boşuna değil, burada bir kelime oyunu yapılmış. Stella, Latincede yıldız anlamına geliyor. Sebastianus Artois de aslında soyadının başına yıldız sözcüğü getirerek bir marka oluşturmuş ve akıllarda kalan bir seçime imza atmış. 

Geçmişte uzun yıllar boyunca kendi alanında Belçika’nın pazar lideri olan Stella Artois, ilk bira üretimine 1926 yılında başlamış. Dolayısıyla aslında markanın logosunda bulunan “1366’dan beri” ibaresi biraz yanıltıcı. Bu şekilde sanki marka bira üretimine 1366 yılında başlamış gibi algılanıyor, ancak aslında Artois’nın yaklaşık dört asır sonra devraldığı birahanenin tarihçesine atıf yapılıyor. 

Piyasaya markayla aynı isimli birayı sürdükten sonra kısa sürede ciddi bir ticari başarı yakalayan Stella Artois, bu dönemden itibaren üretimine hız kesmeden devam etmiş. 1930 yılında Avrupa pazarına açılmış ve otuz yıl içinde yıllık 100 milyon litre üretimi geçen bir grafik yakalamış. Markanın ürün gamında 1892 yılından beri hem bock hem de lager türü biralar yer alıyor. Fakat özellikle 1926 yılında piyasaya sürülen Stella isimli lager bira, aslında ün ve popülerlik bakımından diğerlerinin çok önünde. Hatta bu bira ilk etapta yalnızca bir Christmas ürünü olarak pazarlansa da o kadar yoğun ilgi görmüş ki, üretiminde süreklilik kararı alınmış. 

Stella Artois’nın artık markayla özdeşleşen klasik birasının alkol oranı %4,8-%5,2 aralığında ve bu oran ülkeye bağlı olarak değişiyor. Yeşil renkli şişelerle ambalajlanan bu altın sarısı renkteki bira Saaz şerbetçiotu içeriyor ve yüksek karbonasyonlu olması sebebiyle ağızda hafif acımtırak bir tat bırakıyor.

9,0

(1)