leplezizlepleziz
Sarıyer
Carlsberg

Carlsberg

Carlsberg Hakkında

Danimarka’nın en büyük bira üreticilerinden biri olan Carlsberg Group şirketinin tarihçesi 1847 yılına kadar uzanıyor. Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da Jacob Christian Jacobsen tarafından kurulan bu marka, Jacobsen’in babasının ölümünün ardından bira üretimi yapmak için büyük soğuk depolama alanlarına ihtiyaç duymasıyla başlamış. Bu ihtiyacı gidermek için Kopenhag’ın dışında bir tepeye büyük bir bira fabrikası kuran Jacobsen, bu sayede 1847 yılında Carlsberg’i bira sektörüne kazandırmış. Markanın ismi, J.C. Jacobsen’in tek oğlu olan Carl Jacobsen’in isminden geliyor. 

1875 yılında en yüksek kalitede biraları üretmek için hangi adımların atılması gerektiğini belirlemek isteyen Jacobsen, bu sebeple Carlsberg Araştırma Laboratuvarı’nı kurmuş. Bir yandan da doğa bilimleri dersleri almaya başlayıp buradan öğrendiği bilgileri bira üretimine uyarlamaya başlamış. Günümüzde hâlen faaliyetlerini sürdüren Carlsberg Vakfı, doğa bilimleri, sosyal ve beşeri bilimler üzerine yapılan uluslararası araştırmaları destekliyor. 

Danimarka stili pilsner biralar üreten Carlsberg’in markayla aynı ismi taşıyan amiral gemisi birası (Carlsberg Danish Pilsner) %5 oranında alkol içeriyor. Yeşil renkli şişesi ve beyaz renkli logosuyla akıllara kazınan markanın aslında şirket çatısı altında ürettiği toplamda 150’den fazla bira çeşidi mevcut. Bu çeşitliliğin en önemli sebeplerinden biri de 1970 yılında markanın bu döneme kadarki en büyük rakibi olan Tuborg ile birleşmiş olması. Birleşerek The United Breweries’i oluşturan iki büyük Danimarkalı marka, günümüzde 140’tan fazla ülkede satış gerçekleştiriyor. 

İlk pastörize biranın da mucidi olan Carlsberg’i aslında biz de yakından tanıyoruz. 2001 yılında Türkiye pazarına da giriş yapan markanın ürünleri, uzun yıllardan beri ülkemizde önemli satış rakamlarına ulaşmayı başarıyor. Ülkemizde Carlsberg ürünleri, Carlsberg Breweries ile Türk Tuborg arasındaki iş birliği sebebiyle Türk Tuborg şirketine ait tesislerde gerçekleştiriliyor.

0

(0)