leplezizlepleziz
Sarıyer
Efes Pilsen

Efes Pilsen

Efes Pilsen Hakkında

Türkiye’de bira kültürünün ve sektörünün gelişmesinde çok önemli bir payı olan Anadolu Efes, 1966 yılında Anadolu Grubu çatısı altında kurulmuş bir şirket. Ülkemizde üretilen ilk bira markası olma unvanına sahip olan Efes Pilsen de 1969 yılından beri Anadolu Efes tarafından üretiliyor. Kuruluşunun üzerinden kısa bir süre geçtikten sonra bira sektöründe güçlü bir oyuncu olmayı başaran marka, günümüzde hâlen Türkiye’nin en büyük bira üreticisi olma unvanına sahip. 2012 yılından beri SABMiller ile stratejik ortaklık kuran şirket, Anheuser-Busch InBev’in 2016 yılında SABMiller’ı devralması nedeniyle %24’lük hissesiyle bu şirkete ait. Şirketin yurt dışındaki faaliyetleri ise Hollanda’daki Efes Breweries International B.V. tarafından yürütülüyor. 

Dünyanın en büyük dokuzuncu bira şirketi olma unvanına sahip olan Anadolu Efes; günümüzde Efes Pilsen, Efes Malt, Efes Özel Seri, Efes Xtra, Efes Light ve Efes Filtresiz IPA gibi envai çeşit biranın üretimini ve satışını gerçekleştiriyor. 50’yi aşkın ülkeye ihracat da yapan şirketin Türkiye’de, Moldova’da, Kazakistan’da, Sırbistan’da ve Romanya’da önemli yatırımları mevcut. Dünya genelinde 17 farklı bira ve 4 adet malt fabrikası Anadolu Efes bünyesinde çalışıyor. Ayrıca, şirketin bir şerbetçiotu işleme tesisi de bulunuyor.

Ülkemizi ilk kutu bira, beş litrelik fıçı bira, light bira ve bir litrelik şişe bira gibi ürünlerle de tanıştıran Anadolu Efes, aynı zamanda Türkiye’de yaygın şekilde tüketilen bir diğer bira markası olan Bomonti’nin de sahibi. Miller ve Beck’s gibi ithal biraların lisanslı üretimini de gerçekleştiriyor. 

Anadolu Efes, Efes Pilsen isminden de anlaşılabileceği üzere pilsner tipi biralar üretiyor. Efes Pilsen ve Efes Malt gibi ürünlerin alkol oranı %5, ancak Efes Extra gibi yüksek alkollü türlerin oranı %7,5’a kadar ulaşıyor.

9,5

(1)