leplezizlepleziz
Sarıyer
Budweiser Budvar Brewery

Budweiser Budvar Brewery

Budweiser Budvar Brewery Hakkında

Budweiser Budvar Brewery ya da kısa ismiyle Budweiser, Çekya’nın České Budějovice isimli ve Almancada Budweis olarak adlandırılan kentinde kurulmuş bir bira markası. Budweiser imzası taşıyan biralar arpa ve şerbetçiotu içeriyor. Budweiser, pale lager olarak adlandırılan açık renkli ve yumuşak içimli bira türünün dünya genelindeki en ünlü markalarından biri. Aslında tarihçesi 1265 yılına kadar uzanıyor. Ancak birazdan detaylı olarak değineceğimiz üzere, Budweiser’ın 20. yüzyıldan beri verdiği isim hakkı savaşları sebebiyle aynı isimli Amerikan bira markasıyla sıklıkla karıştırılması da son derece doğal. 

Budweis olarak adlandırılan kentte bira üretiminin tarihçesi Bohemya Kralı II. Ottokar’ın kente bira üretim hakkı verdiği 1265 yılında başlıyor. Bu dönemde biranın kalitesini ve tanınırlığını artırmak için yakın bölgelerde bira üretimi yapılması yasaklanmış ve aslında Budweis’ta üretilen birayı ayırt edici kılmak adına ismine Budweiser denmiş. 16. yüzyıl başladığında Budweis’ta üretilen biralar sayesinde belediyelere çok ciddi bir gelir sağlansa da Otuz Yıl Savaşları’nın Avrupa’yı harap etmesi sebebiyle bira endüstrisi de bu durumdan epey olumsuz etkilenmiş. Keza savaştan sonra Bohemya Krallığı da Habsburg yönetiminin bir parçası haline gelmiş. 

Farklı bir bira markası/fabrikası olan Budweiser Bürgerbräu, 1795 yılında Budweis’ın Almanca konuşan vatandaşları tarafından kurulmuş. 1802 yılında üretime geçen bu fabrika, 1875 yılında ürettiği biraları ABD’ye göndermeye başlamış. Bir sene sonra ABD’ye göçen bir iş insanı olan Adolphus Busch, Avrupa’ya yaptığı ziyarette Budweiser biralarıyla karşılaşmış. Bunun üzerine kendi ürettiği biraya da Budweiser ismini vermiş ve ABD ile Çekya arasındaki isim kavgası böylelikle başlamış.

Budweiser Budvar Brewery, 1895 yılında bölgedeki yerel Çek bira fabrikalarıyla birleşip tekrar kurulmuş. II. Dünya Savaşı sırasında başlayan Alman işgali ve Soğuk Savaş dönemi, markanın ABD’de çoktan ün kazanmış olan diğer Budweiser markasıyla rekabet edememesine sebep olmuş. Çek lager markası Budweiser ilerleyen yıllarda toparlansa da isim mevzusunu bir türlü çözememişler. Yüzü aşkın davanın açılması sonucunda, Budweiser isminin hakları Avrupa’nın birçok ülkesinde Budweiser Budvar’da kalmış. Fakat Kuzey Amerika’da da isim hakkı Amerikan Anseuser-Busch InBev isimli şirkete ait olduğu için, AB InBev Avrupa’da birasını Bud ismiyle, Budweiser Budvar ise kendi birasını Kuzey Amerika’da Czechvar ismiyle satmaya başlamış. Her iki markanın da birası benzer özelliklere sahip olsa da Çek Budweiser’ı Amerikan versiyonuna kıyasla biraz daha yoğun bir aromaya sahip. Bol şerbetçiotu içeren bu bira, dengeli aromasıyla damakta hem kalıcı hem de yumuşak ve hoş bir tat bırakıyor.

9,0

(1)