leplezizlepleziz
Sarıyer
Corona

Corona

Corona Hakkında

Meksika’nın en değerli markalarından biri olarak kabul edilen Corona, aynı zamanda Amerikan bira pazarının da en önemli markaları arasında gösterilmeye devam ediliyor. Corona’yı daha önce hiç içmemiş olsanız bile şeffaf şişesinden ve neredeyse her zaman şişesinin ağzına servis öncesinde yerleştirilen limon/lime diliminden tanıyor olabilirsiniz. Markanın en ünlü birası, %4,6 oranında alkol içeren Corona Extra. Marka aslında Corona Light ve Corona Extra Light isimli bira seçenekleri de sunuyor ama hiçbiri Corona Extra’nın satış rakamlarına ulaşamıyor. 

Üretimine 1925 yılında başlanan Corona, her ne kadar Meksika’da doğmuş olsa da, aslında buraya göçen Almanlar sayesinde ortaya çıkmış. Meksika’nın kendi alanında en büyük üreticisi olan Grup Modelo markası, kuruluşunun onuncu yıl dönümünde ürün yelpazesine bir pilsner birayı dahil etmeye karar ermiş. Böylece Corona Extra ortaya çıkmış ve hatta bu bira başlarda koyu renk şişelerle üretiliyormuş. Fakat satış rakamları kısa sürede bunun bir hata olduğunu göstermiş ve yeniden şeffaf şişelere geçilmiş. 

Piyasaya sürüldükten sonraki on yıl içinde Meksika’da en çok satan bira Corona olunca, Grup Modelo bu markayı daha üst segment bir konuma yerleştirmeye karar vermiş. Yıllar içinde satışlar katlanarak artmayı sürdürünce, elbette Amerika Birleşik Devletleri de Meksika’dan ABD’ye dağıtım yapmasını istemiş. Bunun üzerine Corona çok kısa bir süre içinde Amerika’nın da bir numarası haline gelmiş. Günümüzde dünya çapında da pale lager kategorisinde en çok satan ilk birkaç biradan biri olma unvanını taşıyor ve 150’den fazla ülkede satışı yapılıyor. 

Mümkün olduğunca soğuk şekilde içilmesi tavsiye edilen Corona’nın gövdesi epey düşük. Pazarlama amacıyla tercih edilen şeffaf şişesi biranın UV ışınlarıyla temas etmesine sebep olduğu için, kokusunun pek hoş olduğunu söyleyemeyiz. Ancak artık bu koku da Corona markasıyla özdeşleşmiş durumda. Ülkemizde Corona’nın üretimi Anadolu Efes’e ait tesislerde lisanslı şekilde gerçekleştiriliyor.

9,0

(1)