leplezizlepleziz
Sarıyer
BrewDog

BrewDog

BrewDog Hakkında

Henüz 24 yaşındayken İngiltere’nin bira pazarını sıkıcı bulduklarına karar vermeleri üzerine kendi özel yapım biralarını üretmeye başlayan iki arkadaşın bugün gitgide yükselen bir bira markası kurduklarını biliyor muydunuz? Aslında kraft bira kavramını tüm dünyaya tanıtmak açısından da önemli bir rol üstlenen BrewDog markası, James Watt ve Martin Dickie’nin söz konusu düşüncesi üzerine doğmuş. 2007 yılında kendi ülkelerindeki banka kredilerinin yüksek faizleri nedeniyle fikirlerini İskoçya’nın kuzeydoğusunda yer alan Fraserburgh isimli bir kasabada hayata geçiren ikili, küçük partiler halinde özel biralar üretmeye başlamış. Bu dönemde şişeleri elle dolduruyor, ürünleri eski bir kamyonete yükleyip yerel pazarlarda satıyorlarmış. Bu şekilde doğan BrewDog, yalnızca bir yıl içinde İsveç, Amerika ve Japonya’ya ihracat yapmaya başlamış. Yine bu dönemde İskoçya’nın en büyük bağımsız bira markası olma unvanını kazanmış. 

2010 yılında kendi memleketleri olan Aberdeen’de ilk BrewDog barını da açan marka kurucuları, ilerleyen yıllarda barların sayısını giderek artırmış. 2011 yılında %200 büyüme gösteren marka, beş bini aşkın yeni hissedar kazanmış. 2013’te Çin’de bile artık bir BrewDog barı bulunuyormuş. Yalnızca 2014’te 36 farklı yeni birayı piyasaya süren marka, 55 farklı ülkeye satış yapmaya başlamış. 2016'da bira çeşidi sayısı 82’ye çıkmış. 2018’de Ohio’da dünyanın ilk butik bira oteli olan The Doghouse açılmış. Bu otel, BrewDog’un kendi bira müzesinin de hemen yanında bulunuyor. 

Başta Punk IPA olmak üzere dünya çapında çok satan birçok farklı biraya imza atmayı başaran BrewDog, gördüğünüz gibi önlenemez yükselişine devam ediyor. Birçok kişinin IPA türüne giriş birası da olan Punk IPA, tropik aromalarıyla ve hem Yeni Zelanda hem de Avustralya otları içermesiyle ön plana çıkıyor. Damakta greyfurt ve ananas notaları hafif bir acı eşliğinde sonlanıyor.

0

(0)