leplezizlepleziz
Sarıyer
Budweiser (Bud)

Budweiser (Bud)

Budweiser (Bud) Hakkında

Amerika Birleşik Devletleri sınırları içinde en çok satan bira olma unvanına sahip olan Budweiser, kısa ismiyle Bud, dünyada sekseni aşkın ülkede satılıyor. 1876 yılında Carl Conrad’ın sahibi olduğu Carl Conrad & Co. isimli şirket tarafından kurulmuş. Fakat bu şirketin iflasını açıkladığı 1883 yılında, Budweiser markası Anheuser-Busch isimli şirket tarafından satın almış. Adolphus Busch ve  Eberhard Anheuser tarafından kurulmuş olan Anheuser-Busch InBev (kısaca AB InBev), zaten dünyanın en büyük bira üreticilerinden biri olarak gösteriliyor. 

Budweiser markasıyla ilgili aslında 1900’lü yılların başlarından bu yana süren bir isim hakkı krizi var. Çünkü aslında piyasada iki farklı Budweiser mevcut. Bunlardan biri Çek, diğeri Amerikan markası. Bohemya Krallığı’nın Almanca Budweis isimli kentinde bira üretilmeye başlanması sonucunda, bu bira da Budweis’li anlamına gelen Budweiser ismini almış. Carl Conrad ve Adolphus Busch da Avrupa ziyaretlerinde Budweiser’ın lezzetini ve popülerliğini görmeleri üzerine Amerika Birleşik Devletleri’ne dönerek burada Çek tarzı bir bira geliştirip ismini Budweiser koymuş. Avrupa’nın Otuz Yıl Savaşları, II. Dünya Savaşı ve Soğuk Savaş dönemlerinde peş peşe güçlüklerle boğuştuğu süreçlerde, Amerikan Budweiser’ı giderek daha popüler hale gelmiş. Nihayetinde iki ülke arasında marka anlaşmazlığı başlamış ve bugüne dek açılan yüzü aşkın dava sonucunda iki marka da ismini belirli bölgelerde kullanamamaya başlamış. 

Çek Budweiser’ı isim hakkına Avrupa’nın büyük çoğunluğunda hakim olduğu için, Amerikan Budweiser’ı Avrupa’da Bud ismiyle satılıyor. İsim hakkı Kuzey Amerika’da da Amerikan markasına ait olduğundan, Çek Budweiser’ı Kuzey Amerika’da Czechvar adını kullanmak zorunda. Budweiser ya da ülkemizde de gördüğümüz ismiyle Bud, %5 oranında alkol ve %30 oranında pirinç içeriyor. Pale lager kategorisinde bulunduğu için açık renkli ve hem maya hem şerbetçiotu kullanılarak hazırlanıyor. Fakat içeriğinde bulunan pirinç sayesinde içimi oldukça kolay. Bud’ın üretimi Türkiye’de Efes Pilsen’e ait tesislerde gerçekleştiriliyor.

9,0

(1)