leplezizlepleziz
Sarıyer

Deniz Yosunu (Kelp)

Deniz Yosunu (Kelp)

Dünyada kelp adı ile anılan deniz yosunu, Uzakdoğu mutfağında sıkça tüketilen bir bitki türüyken, sağlığa olan ciddi faydaları ve özellikle diyet yapanlar için alternatif bir besin çeşidi olarak adından söz ettirmesiyle birlikte büyük bir popülarite yakaladı. Deniz Yosunu bu popülarite ile birlikte Uzakdoğu’dan yola çıktı ve neredeyse tüm dünyaya yayıldı. Artık pek çok mutfakta deniz yosunu (kelp) ile yapılan tariflere rastlamak mümkün.

Aslında tüm dünyada sığ sularda yetişen ve besin bakımından zengin olan deniz yosunu, son yıllarda işlenmemiş hali ile kullanılmaya başladı. Deniz yosunları uzun yıllardır süt ürünleri, dondurma gibi gıdalarda kıvam artırıcı olarak zaten kullanılıyordu. Besin değeri keşfedilince doğal yosun haliyle de tüketim oldukça hızlandı. Çiğ, pişmiş, toz ve gıda takviyesi şeklinde satılan deniz yosunu ürünlerine ulaşmak artık çok kolay.

Deniz yosunu (kelp) denizde yaşadığı ortamdaki besinleri emerek gövdesinde biriktirmesi sebebiyle, çok nitelikli bir besin kaynağı olarak değerlendiriliyor. Deniz yosununda doğal olarak vitaminler, mineraller gibi vücudun yapı taşını oluşturan elementler bulunuyor. Deniz yosununda A, B-6, B-13, C, K vitamininin yoğun miktarda bulunduğu biliniyor. Özellikle mineral bakımından çok zengin olan deniz yosunu, beslenme uzmanları ve mutfak şefleri tarafından “süper gıda” olarak kabul ediliyor. Deniz yosununda bulunan başlıca mineraller ise magnezyum, bakır, çinko, manganez ve kalsiyum.

Deniz yosunu (kelp), yetiştirmeye gerek duyulmayan ve hasat etmesi çok kolay bir bitki olarak da biliniyor. Deniz yosunu her gün hasat edilse bile bir günde tam 50 cm kadar geri uzayabiliyor ve bu da bitkinin sonsuz bir hasat döngüsüne girmesini sağlıyor.

İlgili İçerikler

Deniz ürünleri ya da deniz mahsulleri olarak adlandırdığımız ve aslında deniz ekosisteminin bir parçası olan canlılar, besin açısından oldukça kıymetli...

8,8

(1)

Benzer Şeyler
Haşlanmış Yumurta Üzeri Ton Balığı Tarifi

Haşlanmış yumurta üzeri ton balığı, “yumurta mimoza” diye de hoş bir isme sahip. Atıştırmalık olarak...

Langust (Böcek)

Denizlerin en nevi şahsına münhasır ve en lezzetli canlılarından biri olan Langust, tüm dünyada sevilerek...

Ton Balıklı Pilav Tarifi

Ton balıklı pilav, midye sevenlerin kesinlikle bayılacağı bir tarif.4-5 kişilikTon Balıklı Pilav için ...