leplezizlepleziz
Sarıyer
Duvel

Duvel

Duvel Hakkında

Günümüzde dünyanın en ünlü bira markaları arasında yer alan Duvel, tam ismiyle Duvel Moortgat Brewery (Brouwerij Duvel Moortgat), Belçika merkezli bir marka. 1871 yılında Belçika’nın Antwerp eyaletinde Flaman bir aile tarafından kurulan bira fabrikasıyla başlayan bu yolculuk, bugün hâlen yükselişte olan satış ve başarı grafikleriyle devam ediyor. Belçika stili pale ale biralar üreten marka, kırkı aşkın ülkeye ihracat yapıyor. 

Kurucusu Jan-Leonard Moortgat olan Duvel, 1950’li yıllarda Moortgat ailesinin üçüncü nesil üyeleri tarafından yönetilmeye başlamış. 1970’lerde ailenin ve şirketin maddi açıdan zorluklar yaşamaya başlaması sonucunda, aile Danimarka’nın ünlü bira markası Tuborg’un ürünlerinin şişelemesini ve dağıtımını üstlenmiş. 1980’li yılların başına kadar devam eden bu anlaşma aslında Duvel’in batmaktan kurtulmasında ve dağıtım kanallarını genişletmesinde büyük rol oynamış. 1999 yılında Brüksel’de halka açılan Duvel, 2001 yılında Çek bira fabrikası Bernard’a da yarı yarıya ortak olmuş. 

2000’li yılların ikinci yarısında, Duvel’in çatısı altına Belçikalı bira fabrikası Brasserie d’Achouffe, Liefmans Brewery ve De Koninck gibi birçok farklı bira fabrikası daha katılmış. Hâlen büyümeye devam eden markanın en ünlü birası da aslında markayla aynı ismi taşıyor. Duvel’in ana birası, piyasaya ilk sürüldüğünde I. Dünya Savaşı’nın sonunu anımsatmak amacıyla seçilen Victory Ale ismini taşıyormuş. Fakat muhtemelen %8,5 gibi yüksek bir alkol oranına sahip olan bu biranın ismi, 1920’li yıllarda şeytan anlamına gelen Duvel sözcüğüyle değiştirilmiş. 

Bu değişiklik pazarlama açısından önemli bir başarı yakalamış. Hatta Duvel, markanın amiral gemisi ürünü haline gelmiş. Saaz şerbetçiotu, pilsner maltı ve Styrian Goldings şerbetçiotu içeren Duvel, kendine has bardağıyla da özdeşleşmiş durumda. Lale formundaki bu cam bira bardağının tarihçesi de 1960’lı yıllara kadar uzanıyor. Bardak ağız kısmına doğru daralsa da aşağıya indikçe yeniden genişliyor ve böylece bira köpüğünü de görsel bir şölene dönüştürüyor.

9,0

(1)