leplezizlepleziz
Sarıyer
Hoegaarden

Hoegaarden

Hoegaarden Hakkında

Günümüzde dünya genelinde arpa birasının üretimi ve tüketimi çok daha yaygın olsa da, buğday maltından üretilen buğday biralarını tercih edenlerin sayısı da hiç de az değil. Buğday birası genellikle Belçika stili witbier, Alman stili weizenbier ve Amerikan stili wheat ale olarak üç grupta değerlendiriliyor. Belçika stili witbier’in de dünya çapındaki en ünlü markalarından biri, Hoegaarden. Merkezi de Belçika’nın Hoegaarden isimli bölgesinde bulunan markanın tarihçesi 1445 yılına kadar uzanıyor. 

Hoegaarden’ın Orta Çağ’da bile beyaz bira üreten bir köy olduğunu bildiğimiz için, markanın da bu kadar köklü bir geçmişe sahip olması pek şaşırtıcı değil. 19. yüzyılda onu aşkın bira üreticisine ev sahipliği yapan bu yerleşim yeri, 1957 yılında tüm bira üreticilerini kaybetmiş. Fakat Hoegaarden fabrikasının yanında büyümüş olan Pierre Celis, yaklaşık on yılın ardından Belçika’nın meşhur beyaz birasını yeniden üretmek istemiş. Bunun üzerine Hoegaarden’ı tekrar hayata döndürüp buğday, maya, portakal kabuğu, şerbetçiotu ve kişniş gibi geleneksel aromaları kullanmış. 1980’lerde giderek daha çok talep edilmeye başlanan biranın fabrikası 1985 yılında maddi olarak zorlanan Melis tarafından Interbrew isimli şirkete satılmış. Interbrew, ilerleyen süreçteki ismiyle InBev, 2005 yılında Hoegaarden’daki fabrikayı kapatma kararı almış. Fakat bölge halkı bu kararı ciddi protestolarla karşılayarak iptal edilmesini sağlamış. 

Hoegaarden’ın markayla aynı ismi taşıyan ve hem portakal kabuğu hem de kişniş aromaları barındıran birası, filtresiz olması sebebiyle biraz bulanık bir görüntüye sahip. Genellikle aromalarının daha da baskın hale gelmesi için limon dilimi eşliğinde servis ediliyor. Ülkemizde pek sık rastlanmasa da, Hoegaarden’ın imzasını taşıyan Citron, Forbidden Fruit, Grand Cru ve Julius gibi birçok farklı bira seçeneği de mevcut. Hoegaarden’ın en çok satan birası %4,9 oranında alkol içeriyor ama Julius ve Forbidden Fruit gibi daha yüksek oranda (%8,8) alkol içerikli biralar da kullanıcıların beğenisine sunuluyor.

9,5

(1)