leplezizlepleziz
Sarıyer

Limoncello

Limoncello

Bir İtalyan rüyası limoncello, aslında bildiğiniz üzere limon likörü fakat orijinal ismi ile anılmasına çok alıştık. İtalyanlar bu likörü, 1900’lerin başlarından beri genel olarak evlerde yaparlardı. 70’li yıllarda fabrikasyon üretim limoncello hayatımıza girse de hala en çok üretimi evlerdedir.

Limon kabuklarının sadece sarı kısımlarının zest tabir edilen yöntemle alınmasıyla yapılır. Limondaki beyaz, yumuşak kısımlar liköre acılık katacağı için asla tercih edilmez. İyi bir limoncello için limonun en iyi olduğu zaman seçilmelidir. Bu zaman dilimi genellikle kış, bahar arasıdır.

Bu içkide, diğer bir ana aktörde etil alkol veya votkadır. Votkalı hali de etil alkollü hali de gayet hoştur. Bu iki ana malzemeye ilaveten genellikle, tamamlayıcı olarak şeker ve su kullanılır. Başka malzeme içermez. Kişisel zevkimize göre alkol ve limon oranını ayarlayabiliriz. Kimilerine göre 48 saat, kimilerine göre 40 güne kadar çıkan sürelerde olgunlaşıp, içime hazır olduğu söylenmektedir.

Limon aşıkları için vazgeçilmez, ferahlatıcı bu lezzeti şiddetle tavsiye ediyoruz.

Yorumlar
07.10.2021 - 18:48
Ciddi anlamda bayılırım, sek içilmesini tavsiye ederim. Geleneksel limoncello fena çarpar ama dikkatli olun :)
Bildir
İlgili İçerikler

Likör genellikle hafif, rahat içimiyle bilinen bir içki çeşididir. Ülkemizde çok fazla tüketilmemesine rağmen gerçekten bu tattan vazgeçemeyen bir kitle...

9,2

(1)

Benzer Şeyler
Erik Likörü

Listemizdeki likör çeşitleri arasında belki de en az bilineni erik likörü. Eriğin birçok çeşidi var...

Hindistan Cevizi Likörü

Kahve kokteylleri, çikolata yancısı ve tropik kokteyllerin aranan yüzü hindistan cevizi likörü. Birkaç püf noktası...

Portakal Likörü

Meyve likörü denilince akla ilk gelenlerden biri de portakal likörüdür. Bu likör tatlı ekşi tadıyla,...