leplezizlepleziz
Sarıyer
Snow

Snow

Snow Hakkında

1993 yılında Çin’in Shenyang bölgesinde kurulan Snow, günümüzde hâlen ülkenin en önemli ve popüler bira markalarından biri. Tsingtao Brewery Group ile SABMiller şirketlerinin ortak girişimi olarak hayata geçirilmiş, ancak SABMiller artık dünyanın en büyük alkol devi şirketlerinden biri olan Anheuser Busch InBev’in bünyesinde. Lager bira üretimi yapan Snow, üretime başladığı ilk yıllarda yalnızca üç fabrikaya sahipmiş. Ancak 2014 yılında Çin sınırları içinde 90’ı aşkın fabrikada üretim yapar, yalnızca bir yılda 10 gigalitreden fazla bira üretir hale gelmiş. Dolayısıyla onu Çin’deki en büyük bira markalarından biri olarak tanımlamak hiç de yanlış olmaz. 

Snow’un en ilginç özelliklerinden biri, satış rakamları. Hem 2008 hem de 2022 yıllarında Snow, dünyada söz konusu yılda en çok satan bira markası olmayı başarmış. Bunda ilginç olan ne, derseniz, şu: Snow yalnızca Çin’de satılıyor. Çin’in kalabalık nüfusu ve bu ülkedeki büyük popülaritesi sayesinde, yalnızca Çin’de satılmasına rağmen satış rakamlarıyla dünyanın bir numarası olmayı başarıyor. Tamamı lager ve yumuşak içimli birçok farklı bira seçeneği sunan marka uygun fiyatlı olması sebebiyle de satış grafiğini yukarı çekebiliyor. 2016 yılında yılda 500 milyon kasadan fazla satış yapması da bu grafiğin örneklerinden biri. 

Snow Draft, Snow Jasmine ve Snow Honey Green Tea gibi ürün seçenekleri geliştiren markanın Çin’in Wuhan kentinde açtığı bir bira müzesi de var. Hubei Snow Bira Fabrikası isimli bu yapının içinde bira üretim makineleri ve yapay buğday tarlaları yer alıyor. Müzenin tasarımı bir hayli ilginç ve bir bölümden diğerine bakır borulardan inşa edilmiş geçitler aracılığıyla geçiş yapılıyor. Müzenin içinde bir tadım barı ve restoran da mevcut.

9,5

(1)