leplezizlepleziz
Sarıyer
Tuborg

Tuborg

Tuborg Hakkında

1873 yılında Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da kurulmuş olan Tuborg, bugün dünya çapında ün sahibi olan bir şirket ve marka. Carl Frederik Tietgen ile Hermann Bahlsen tarafından kurulmuş olan markanın temeli aslında yine bu ikili tarafından açılan Kopenhag Bira Fabrikası sayesinde atılmış. Akabinde Tuborg markasını oluşturan kurucular, ona kısa sürede uluslararası varlık kazandırmayı da başarmış. Başta Tuborg Gold olmak üzere, markanın geniş ürün portföyünde bulunan birçok bira çeşidine biz de aşinayız. Çünkü Tuborg ürünleri yıllardır ülkemizde de üretiliyor ve satışa sunuluyor. 

Pilsner türü bira üreten Tuborg, 1894 yılında United Breweries ile birleşerek önemli bir başarı grafiği yakalamış. Ancak ona asıl ününü ve başarısını kazandıran temel adımlardan biri, 1903 yılında o güne kadarki en dişli rakibi olan Carlsberg ile kâr paylaşımı anlaşmasına gitmek olmuş. Bu sayede güçlerini birleştiren iki Danimarka markası, dünya genelindeki bira sektöründe önemli oyuncular haline gelmiş. 1970 yılında tamamen Carlsberg çatısı altına giriş yapan Tuborg, hâlen Carlsberg markası olarak üretim yapmayı sürdürüyor. 

Elbette burada Türk Tuborg A.Ş.’den de söz etmek gerek. Tuborg ürünlerinin lisanslı üretiminin ve satışının yapılması için kurulan Türk şirketi 1967 yılından beri faaliyet gösteriyor. Üretime 1969 yılında başlayan marka, aynı zamanda ülkemizde ilk özel sektör birasını piyasaya sürme rolünü de üstlendi. Carlsberg Breweries ile yapılan iş birliği neticesinde, günümüzde Türk Tuborg’un İzmir’in Pınarbaşı semtinde bulunan tesislerinde yılda ortalama 36 bin ton malt ve 570 milyon litreyi aşkın bira üretiliyor. Avrupa’nın en büyük bira fabrikalarından biri olarak gösterilen bu tesiste yalnızca Carlsberg ve Tuborg ürünleri değil; aynı zamanda Vole, Skol ve Frederik gibi bira markalarının ürünleri de üretiliyor. Türk Tuborg A.Ş. uzun zamandan beri Guinness, Blanc ve Weihenstephen gibi dünyaca ünlü biraları da ithal ediyor.

9,0

(1)