leplezizlepleziz
Sarıyer

White Russian

White Russian

Kahve bazlı kokteyllerin en popülerlerinden biri de kesinlikle White Russian. “Beyaz Rus” anlamına gelen bu kokteyli meşhur eden ise büyük ölçüde “The Big Lebowski” filmi oldu. White Russian uluslararası jargonda “Diplomatların Kokteyli” olarak da biliniyor. Bu lezzetli ve bir o kadar da içimi keyifli kokteylin tarifine gelin birlikte bakalım.

1 Kişilik

Hazırlama Süresi: 5-6 dakika

Alkol / Sertlik Derecesi: Orta

White Russian Malzemeleri:

  • 5 cl votka (1 shot bardağından biraz fazla)
  • 2,5 cl kahve likörü (kahlua) (1/2 shot bardağı civarı)
  • 2 cl espresso (1/2 shot bardağı)
  • 1 yemek kaşığı çırpılmış krema
  • Kalıp buz

Önemli Notlar:

* Bazı White Russian tariflerinde krema yerine süt kullanılıyor. Süt kremaya oranla daha düşük yağ oranına sahip olduğu için White Russian’ı hafif şekilde tüketmek isteyenler tarifi süt ile de yapabilirler. Biz yine de krema kullanmanızı öneriyoruz.

* Yine birçok White Russian tarifinde direkt olarak kahve kullanılmıyor; ancak kokteyle bir miktar espresso eklemek lezzetini iki katına çıkarıyor. Kahveyi kokteylde soğutarak kullanmanızı öneriyoruz.

* Bu kokteylde buz kullanmak oldukça önemli diyebiliriz. Doğru miktarda buz kullanımı White Russian’ı daha da lezzetli kılıyor.

White Russian Yapımı:

Viski bardağı tarzı bir bardağa 3 – 4 kalıp buz ekleyip bardağı iyice soğutun. Bardağa votkayı, kahve likörünü ve espresso’yu bardağa ekleyip, bir kokteyl kaşığı yardımı ile nazikçe karıştırın.

Karışımın üzerine 1 – 2 parça buz ile iyice çırptığınız kremayı ekleyin. Köpüren krema ile muazzam bir görüntüye kavuşan White Russian kokteyliniz servise hazır. Afiyet olsun.

İlgili İçerikler

Kokteyl denince aklımıza ilk olarak içkinin üzerine eklenen aromatik şuruplar, buz, şeker, meyveler ve baharatlar geliyor. Zaten kokteylin doğru tanımı...

Kokteyl kavramı ortaya çıktığında bu kompleks içecekler genellikle alkollü olarak servis ediliyordu. Zaten kokteyl kavramı da alkollü içecekleri çeşitlendirmek için...

Alkollü içecekler uzun yıllardır yeme içme kültürünün ayrılmaz bir parçası. Durum böyle olunca alkollü içecekleri çeşitlendirmek, lezzetlendirmek ve bu içecekleri...

9,6

(1)

Benzer Şeyler
Cin Fizz Tarifi

Klasik bar kokteyllerinin en bilinenlerinden ve sevilenlerinden olan Cin Fizz, az malzeme ile nasıl harika...

Margarita Tarifi

Margarita, en çok bilinen ve en klasik kokteyl tariflerinden biri. Meksika’dan dünyaya yayılan bu özel...

Alkolsüz Mojito Tarifi

Kokteyl söz konusu olduğunda akla ilk gelen seçeneklerden birisi kesinlikle Mojito oluyor. Orijinali alkollü bir...