leplezizlepleziz
Sarıyer
Guinness

Guinness

Guinness Hakkında

Günümüzde dünyanın en çok ilgi gören bira markalarından biri olan Guinness, 1759 yılından bu yana İrlanda’nın başkenti Dublin’in St. James’s Gate isimli bölgesinde üretiliyor. Dublin sınırları içinde Guinness’in üretim aşamalarını görebileceğiniz ve en üst katında bira tadımı yaparak kenti panoramik şekilde izleyebileceğiniz bir fabrika/müze de mevcut. Guinness, kavrulmuş sek arpa ya da arpa maltı kullanılarak imal edilen siyah bira türleri arasında en ünlü olan markaların başında geliyor. Günümüzde elliyi aşkın ülkede lisanslı üretimi yapılan Guinness, hem koyu rengi hem de kaymağı andıran yoğun kıvamlı köpüğüyle kolayca ayırt edilebiliyor. 

Guinness’in bu yoğun kıvamlı köpüğü koruyabilmesinin sırrı, aslında bira mayasını sıvı nitrojen buharında saklayabilmesinde gizli. Bira üretiminde kullanılan suyun kalsiyum oranının spesifik bir değerde olması gerekiyor. Guinness’i ambalajlamak için kullanılan bira kutularının içinde minik bir metal bilye bulunuyor. Kutu açıldığı anda basınç sebebiyle bilyede küçük bir delik açılıyor ve buradan geçen birada nitrojen baloncukları oluşuyor. Böylelikle Guinness kendine has kremamsı yoğun köpüğüne kavuşuyor. Bira içildikçe de hacmini koruyan bu köpük, bardaktaki bira azaldıkça yavaş yavaş aşağı iniyor. 

Guinness’in bira köpüğünün kıvamını korumak için uyguladığı bu özel sistem yaklaşık dört yıllık bir araştırmanın ve beş milyon sterlin civarında bir yatırımın sonucu. Guinness biraların Draught, Extra Stout, Foreign Extra ve Extra Cold gibi farklı alt türleri mevcut. Bunların alkol oranları ve lezzetleri değişkenlik gösteriyor. Guinness Bira Fabrikası, hâlen İrlanda’da istihdamın önemli bir bölümünü üstleniyor. 

İrlanda’da yeme içme kültürünün çok önemli bir parçasını oluşturmasının yanı sıra, uzun yıllardan beri dünya genelinde de yaygın olarak tüketilen Guinness, ülkemizde de satılan bir bira. Eğer siyah bira seviyorsanız siz de Guinness’e bir şans verebilirsiniz.

9,5

(1)